همانطور که می دانید فرآوری سنگ آهن براساس محصول تولیدی به دو دسته تولید سنگ آهن دانه بندی شده و تولید کنسانتره سنگ آهن تقسیم می شود و ماده اولیه برای تولید فولاد سنگ‌آهن می باشد که سنگ‌آهن پس از تبدیل به کنسانتره و سپس گندله، به فولاد تبدیل می‌شود.

در اواسط فروردین ماه امسال یعنی سال نود و هشت بررسی های جدی صورت گرفت که آمار عملکرد نه واحد بزرگ معدنی حاکی از آن شد که تولید کنسانتره سنگ آهن به رقم 4 میلیون و 13 هزار و 415 تن رسیده است که در مقایسه با عملکرد ماه مشابه سال قبل افت یک درصدی را نشان می دهد،
همین بررسی های متعدد انجام گرفته در فروردین ماه سال جاری به صورت گزارش آماری فعالیت واحد های مزبور، حاکی از آن است که مجتمع گل گهر سیرجان (کرمان) و چادرملو (یزد) به ترتیب با 1 میلیون و 438 هزار و 67 تن و 935 هزار و 112 تن بالاترین میزان عملکرد را در طول مدت مورد بررسی ثبت کرده اند.

آمارهای اخیر واحد های مورد بررسی در این گزارش که سنگ آهن مرکزی (بافق یزد)، توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، سنگ آهن جلال آباد (کرمان)، صنعتی و معدنی توسعه ملی (سنگان خراسان رضوی)، اپال پارسیان سنگان (خراسان رضوی)، صبانور و گهر زمین (کرمان) در بررسی بودند،
نشان می دهد از کل کنسانتره سنگ آهن تولیدی فروردین ماه، سهم چادر ملو به میزان افزون بر ۲۳.۲ درصد و مجتمع گل گهر بیش از ۳۵.۸ درصد هست و بررسی آماری واحد های معدنی ذکر شده از لحاظ عملکرد گویای آن است که در مقایسه با فروردین نود و هفت بیشترین رشد با ۹۹ درصد مربوط به صنعتی و معدنی توسعه ملی و بالاترین میزان کاهش هم سنگ آهن جلال آباد با رقم افت ۵۷ درصد است.

از ابتدای فروردین تا پایان اسفند ماه سال قبل تولیدکنندگان مطرح سنگ آهن کشور، 45 میلیون و 484 هزار و 656 تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند و این رقم در مدت مشابه سال نود و شش برابر با 38 میلیون و 900 هزار و 828 تن بود.

شرکت های چادرملو با هشت میلیون و 883 هزار و 245 تن  و گل گهر با 15 میلیون و 576 هزار و 821 تن به ترتیب 19.5 و 34.2 درصد از کل کنسانتره سنگ آهن را در سال گذشته به خود اختصاص دادند.

آمارها و گزارشات واحدهای مطرح مورد بررسی که تعداد چهار مجتمع فولاد سازی بزرگ در آن به چشم می خورد گویای آن است که فروردین ماه امسال تولید گندله سنگ آهن به رقم 3 میلیون و 809 هزار و 45 تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل تقریبا رشد 5 درصدی را نشان می دهد.

بیشترین میزان گندله سنگ آهن در فروردین نود و هشت مربوط به گل گهر با رقم یک میلیون و 53 هزار و 538 تن است و واحد توسعه معادن نیز با رقم 580 هزار و 77 تن در جایگاه بعدی قرار گرفته است و شرکت‌های بزرگ سنگ آهن در سال قبل، بیش از 26.7 میلیون تن گندله تولید کرده اند که نسبت به رقم مدت مشابه دوسال قبل، بیش از 50 درصد افزایش یافت.

بیشترین رشد تولید گندله سنگ آهن در نخستین ماه نود و هشت مربوط به فولاد سنگان خراسان با 637 درصد نسبت به ماه مشابه پارسال و فولاد خراسان نیزبا افزایش 118 درصدی در رتبه بعدی قرار دارد.

از ابتدای فروردین تا پایان اسفند نود و هفت پنج شرکت بزرگ گندله ساز به میزان 26 میلیون و 720 هزار و 103 تن گندله تولید کردند.
این رقم در سال نود و شش برابر با 17 میلیون و 893 هزار و 670 تن بود که شرکت‌ گل گهر با تولید 11 میلیون و 706 هزار و 162 تن بیش از 43.8 درصد کل گندله تولیدی سال 97 در بین پنج واحد معدنی مورد بررسی را از آن خود ساخت.

متن اصلی این خبر توسط بازار اینترنتی عصر آهن، نگارش گردیده است.
با ما همراه باشید تا بروزترین اخبار این صنعت را با شما به اشتراک بگذاریم.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

اطلاع از آخرین ==>> قیمت روز آهن آلات